Czy złożone oświadczenia i wnioski przez pracownika mają również zastosowanie dla byłych pracowników? Tzn. czy naliczając wynagrodzenie ze stosunku pracy uwzględnić te wnioski, chociaż jest to wypłata wynagrodzenia po zakończeniu stosunku pracy i czy ma tu znaczenie, że wypłata jest w tym samym roku podatkowym czy kolejnym?
Pytanie nie precyzuje, o jakie wnioski i oświadczenia chodzi. Na przykład preferencja dla klasy średniej jest stosowana przez zakład pracy z mocy ustawy (pracownik nie musi składać żadnego wniosku ani oświadczenia). O ile zatem były zakład pracy będzie dokonywać wypłat ze stosunku pracy na rzecz byłego pracownika (kwalifikowanych do przychodów z pracy na etacie), to zastosuje preferencję dla klasy średniej przy poborze zaliczek na podatek, jeśli miesięczny przychód z tej pracy wyniesie od 5701 zł do 11 141 zł.
Z kolei oświadczenia w sprawie stosowania nowych ulg (PIT-0 dla rodzin 4+, PIT-0 dla powracających i PIT-0 dla seniorów), składane przez pracownika są ważne tylko przez czas trwania zatrudnienia. Z chwilą ustania stosunku pracy tracą one ważność. Zatem jeśli wypłata wynagrodzenia następuje po ustaniu stosunku pracy, zakład pracy nie uwzględni tych oświadczeń.
Podobnie w przypadku składanego przez pracownika oświadczenia PIT-2 (dotyczącego pomniejszenia zaliczki o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek), wygasa ono po rozwiązaniu stosunku pracy. Zatem przy wypłacie wynagrodzenia byłemu pracownikowi, zakład pracy przy poborze zaliczek na podatek, nie będzie stosował również kwoty zmniejszającej podatek.