How Can We Help?
< Wszystkie tematy
Print

Co z osobami, które od początku roku mają podatek zerowy, a 26 lat kończą w ciągu roku. Jak one będą miały naliczaną ulgę dla klasy średniej? Jeśli się zdecydują z niej korzystać to nie będzie, to problem za rok jeśli miały ją naliczoną za niecały rok podatkowy? Czy w ramach wspólnego rozliczenia PIT z małżonkiem, można odzyskać ulgę dla jednego z nich albo dla obojga za rok? Czy są sytuacje kiedy niestosowanej ulgi na bieżąco w 2022 roku, można będzie nie odzyskać z rozliczeniu rocznym?

Osoby do ukończenia 26 roku życia, których przychody do wysokości 85 528 zł są zwolnione z PIT, mogą skorzystać z ulgi dla klasy średniej, o ile przychody uzyskane ponad ten limit znajdą się w przedziale między 68 412 zł a 133 692 zł.

Przy wspólnym rozliczeniu małżonków możliwe będzie skorzystanie z ulgi dla klasy średniej, o ile indywidualne przychody małżonków lub połowa sumy ich przychodów znajdą się w przedziale 68 412 zł a 133 692 zł.

Jeśli podatnik nie stosuje ulgi dla klasy średniej na bieżąco, a po zakończeniu roku okaże się, że ulga ta mu przysługuje, będzie mógł ją uwzględnić w zeznaniu rocznym.

Table of Contents